czy książki się starzeją?

niestety tak...

na szczęście daleko częściej żółkną, gubią kartki i dorabiają się oślich rogów, niż tracą na wartości!


no, może nie wszystkie hasła z Encyklopedii z 1976 roku są teraz aktualne, ale i tak ostatnie poświąteczne prezenty od naszej książkowej dobrej wróżki sprawiły i mi i Jankowi masę radości
("możecie sobie z nich powycinać" powiedziała  - o nie! na pewno nie powycinamy!)
podobno trzeba je było usunąć ze zbiorów biblioteki, bo nikt ich nie wypożyczał...

niedoszli czytelnicy nie wiedzą co stracili!


moim numerem jeden z tego niesamowitego zbioru jest loteryjka o tematyce przyrodniczej "Pory roku" wydana przez Naszą Księgarnię w 1969 w ramach serii Książeczki z Misiowej Półeczki
Janek od razu załapał o co chodzi, wybrał odpowiednią dla pory roku kopertę (czyta :) !), poopowiadał co dopasowuje..


ale - nie oszukujmy się - dla niego co innego z w/w było większa atrakcją...

wielkie zainteresowanie wzbudziła opowieść o perypetiach sympatycznego trabanta ("trabat? jaki to samochód ten trabat?"), nieokrzesanego mercedesa i ich panów - "Osiem cylindrów i dwaj panowie"
- nawet mimo dużej ilości tekstu, Janek spokojnie słucha do końca strony i dopiero wtedy odwija zakładkę, w której zawsze kryje się coś ciekawego - a to schemat silnika, a to znaki drogowe, plakietki z oznaczeniami krajów... (na razie nie zdziwiła go wśród nich Czechosłowacja :P)


na moście autobus i tramwaj, a "pod" apteką cała masa znaków drogowych! - to chyba najlepsza strona :)

ale chyba jeszcze większą atrakcją stała się "interaktywna" książeczka "Te wielkie klocki", która na każdej stronie zachęca do jakiejś aktywności, a co najlepsze wewnątrz ma wyrysowaną świetną trasę kolejową!

na oceanach wyszukaj kontenerowce
 


do Encyklopedii jeszcze nie doszliśmy (wspólnie, bo ja się nie mogłam powstrzymać i przeczytałam w nocy prawie całą :P), ale jeśli pominiemy takie hasła jak Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, PGR i plan gospodarczy itp. to i tak zostanie wieeele stron całkiem aktualnych informacji i ciekawostek 
dla każdego


i cóż, że pożółkłe?  nie powycinamy!

dobrze, że mieszkanie duże, bo stosy "makulatury" rosną, a jeszcze przez to wszystko zatęskniłam za moimi "Scenami z życia smoków" i innymi starociami... muszę ich poszukać u rodziców :)

7 komentarzy :

 1. Ale zazdroszczę tych książek! Są świetne. Fajnie że macie taką dobrą duszę która ich nie wyrzuciła tylko dała... Miłej zabawy i czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo rety! świetne! jak teraz zacznę ich szukać na allegro i stracę majątek to będzie Twoja wina :P :) ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawdziwe skarby Wam się trafiły. Mój Staś i ja też bylibyśmy zachwyceni, szczególnie tym Trabantem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam takie stare książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. OOo i ja bym nie powycinała, Tomek też by nie pozwolił... uwielbiamy! No może Staś by..nadgryzł- bo na razie najchętniej tak zapoznaje się z książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam prośbę.... Zakupiłam niedawno w - uwaga- sklepie z odzieżą używaną książeczkę "Osiem cylindrów i dwaj panowie"... ale niestety jest mocno zniszczona i - co się okazało - brak jej środkowych stron... czy była by możliwość, żeby zeskanować i mi podesłać? niestety mało jest ciekawych książek o samochodzikach a w tej niestety brakuje części akcji.. w zamian mogę podesłać równie starą i mega fajną książeczkę (również z tamtych lat) - "dziwny samochodzik" - świetna, rymowana, wręcz "melodyjna" książeczka o maluszku z silnikiem hybrydowym (taaa - na tamte czasy to fantasy byłyo ;) ). Proszę o info na e-mail: kozamasta@o2.pl.
  Ppozdrawiam, Emilia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że zeskanuję i podeślę - książeczka zdecydowanie warta jest popularyzacji, mimo, że realia się zmieniły, to wcale się nie dziwię, że nadal zdobywa serca młodych fanów motoryzacji :)
   Czekajcie na e-mail!

   Usuń